تبلیغات
Abdanan 0_o
Rss
Logo
ADS
صفحات جانبی
لینکدونی
» ــ وبـلاگ نویسی بهـترــ
» عملکرد فتوسیستم ها2
» عملکرد فتوسیستم ها1
» برش عرضی برگ
» واکنش سنتز آبدهی و هیدرولیز
» دستگاه گردش خون
» ساختار پوست
» سلول عصبی
» ساختار برگ
» دانلود سوالات سال سوم نهایی(دی ماه89)
» سفری انیمیشنی به درون سلول
» تستهای طبقه بندی شده شیمی
» جدول تناوبی با ترجمه تمام فارسی
» مشاهده و شنیدن صدای قلب
» تشریح مغز گوسفند
» میخوای وارد بدن انسان بشی؟؟
» نمونه سوالات امتحان شیمی3 فصل به فصل
» دانلود سوالات شیمی پیش دانشگاهی
» دانلود نمونه سوال شیمی پیش بخش1
» دانلود جزوه معادلات و نامعادلات ویژه کنکور
» سوالات هماهنگ پیش دانشگاهی دی ماه89
» انیمیشن مراحل فوتوسنتزدرکلروپلاست گیاهان
» انیمیشن پتانسیل عمل در سلول های عصبی
» سلول های تاژک دار و مژک دار
» طبقه بندی جانداران(زیست شناسی)
» سلول های میتوز و میوز
» جنس مواد مختلف(زیست شناسی)
» ترین های زیست شناسی
» دیکشنری آنلاین
» سوالات کنکور90
» سوال وراهنمای تصحیح امتحان نهایی دینی1
» نمونه سوال زیست پیش1
» انیمیشن نحوه عمل ایدز
» انیمیشن پریون
» انیمیشن مراحل مهندسی ژنتیک
» انیمیشن فرآیند ترجمه
» انیمیشن زنجیره انتقال الکترون و تولید ATP
» شکل tRNA
» انیمیشن تنفس سلولی
» شکل ویروس
» انیمیشن تبدیل انرژی نوری به شیمیایی فتوسنتز
» انیمیشن نحوه عملکرد ویروس هرپس تناسلی
» انیمیشن تفنگ ژنی
» انیمیشن الکتروفورز
» دانلود سوالات زیست پیش فصل سوم(تستی)
» دانلودسوالات زیست پیش فصل چهار(تستی)
» دانلود سوالات زیست پیش فصل پنجم(تستی)
» دانلود سوالات زیست پیش فصل پنجم
» دانلود سوالات زیست پیش فصل چهارم
» دانلود سوالات زیست پیش فصل سوم
» لیست لینک ها
+ ارسال لینک
درباره ما


ایجاد کننده وبلاگ : فرید میرزایی


نظرسنجی
نظرتون راجب وبلاگ ؟؟

آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
ADS
  • تاریخ : دوشنبه 9 مرداد 1391, 04:09 ب.ظ
دسته بندی : اخبار , آموزشی-درسی ,
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به جزئیات کتاب‌های ششم ابتدایی پرداخت و گفت: تعداد مولفان کتاب درسی حداقل 15 و حداکثر 25 نفر هستند، البته یکی دو کتاب تک مؤلفی هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا»، دروس پایه ششم ابتدایی شامل قرآن (3 ساعت)، تعلیمات دینی و اخلاق (2 ساعت)، زبان و ادبیات فارسی (5 ساعت)، مطالعات اجتماعی و آداب زندگی (3ساعت)، ریاضیات (4 ساعت)، علوم تجربی (2 ساعت)، هنر (2 ساعت)، سلامت و تربیت‌بدنی (2 ساعت)، تفکر و پژوهش (یک ساعت) و کار و فناوری (یک ساعت) است.

به طور کلی 25 ساعت برای دانش‌آموزان ششم ابتدایی در هفته در نظر گرفته شده است که یک ساعت از درس قرآن به صورت تجمیعی برای تقویت روخوانی و روانخوانی و انس با قرآن اختصاص می‌یابد همچنین مجموع ساعات درسی سالانه دوره ابتدایی شامل 850 ساعت است. 
تکمیل، تعمیق و تثبیت اهداف مصوب دوره ابتدایی متناسب با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش همسو با برنامه درسی ملی، تربیت همه جانبه دانش‌آموزان در راستای دستیابی به مراتبی از حیات طیبه متناسب با موقعیت‌ها و نیازهای جدید و پاسخ به اقتضائات آن و کسب آداب و مهارت‌های ضروری برای ورود به دوره تحصیلی بعدی از اهداف کلی پایه ششم است.

تربیت عقلانی و تقویت تفکر و تعقل، تعمیق باور به ارزشمندی نهاد خانواده، وطن، فرهنگ و هویت اسلامی ـ ایرانی و ارج نهادن به میراث فرهنگی، قانون، صداقت و پاکی، تقویت باور به هدفمندی خلقت، آیه بودن آن، ارزشمندی مخلوقات و زیبایی‌های جهان آفرینش، آشنایی با آداب و مهارت‌های زندگی از اهداف برنامه‌های درسی پایه ششم ابتدایی است.


کتاب کار، تفکر و پژوهش  

حجت‌الاسلام محی‌الدین بهرام محمدیان، معاون وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس درباره مولفان کتب ششم ابتدایی گفت: مؤلفان عمدتاً گروه‌های کارشناسی سازمان پژوهش بودند، البته از اساتید و معلمان برجسته بیرونی هم دعوت کردیم، ولی محور مؤلفان کتاب‌های درسی، گروه‌های تألیف سازمان پژوهش هستند.

وی ادامه داد: تعداد مولفان کتاب درسی حداقل 15 و حداکثر 25 نفر هستند، البته یکی دو کتاب تک مؤلفی هستند، اما عمده کتاب‌ها چند مؤلفی هستند.
کتاب آموزش قرآن  

حجت‌الاسلام محمدیان اضافه کرد: به عنوان مثال کتاب مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی نوشته ناهید فلاحیان است، البته وی مشاوره‌هایی داشته است. 

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش به رویکرد کتب ششم ابتدایی اشاره کرد و گفت: رویکرد برنامه درسی ملی، شکوفایی فطرت است که شکوفایی فطرت را در 5 عنصر تفکر، ایمان، علم، عمل و اخلاق خلاصه کردیم.
وی ادامه داد: چهار عرصه ارتباطی با«خدا»، با«خلق»، با«خلقت» و با«خود» و 11 حوزه یادگیری تعریف شد که همه برنامه‌ها متناسب و متوازن با این 5 عنصر در 4 عرصه پرداخته شده است.

 
درس 3، کتاب مطالعات اجتماعی    
درس 24، کتاب مطالعات اجتماعی  
 
حجت‌الاسلام محمدیان با بیان اینکه موارد ذکر شده با هم رابطه تلفیقی دارند، اظهار داشت: بگذارید مثالی بزنم، در کتاب درسی دانش‌آموزان با خواندن درسی مانند علوم نسبت به آفرینش فکر می‌کنند و یقیناً بحث خداشناسی و خداباوری در آنها تقویت می‌شود.

وی ادامه داد: در کتابی مانند هدیه آسمانی، رویکرد شکوفایی فطرت است و سیاست ما توجه به هویت ایرانی، هویت اسلامی و هویت انقلابی است. 

معاون وزیر آموزش و پرورش به نحوه آموزش‌ها اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در بحث محصولات کشاورزی به دانش‌آموز درباره محصولات و چگونگی استفاده ها و صرفه جویی آنها اشاره کردیم در حقیقت ورود آمورشی در این زمینه داریم. 

وی ادامه داد: در بحث انرژی هسته ای نیز درباره انواع انرژی‌ها صحبت‌شده و سپس به فعالیت‌های کشورمان در این زمینه اشاره شده است.

درس 5، مطالعات اجتماعی    

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه کتاب‌های پایه دوم و ششم ابتدایی که امسال جدید‌التألیف است بر روی سایت‌های«رشد»،«دفتر تألیف کتب درسی» و«دفتر چاپ و توزیع کتب درسی» قرار دارد، اظهار داشت: هر کسی که کتاب‌ها را در دسترس‌ دارد، می‌تواند بخواند و اظهارنظر کند و ما نیز استقبال می‌کنیم

وی ادامه داد: توصیه من این است که وقتی وارد نقد می‌شویم، نقد عالمانه کنیم و نقد احساسی و عاطفی نباشد.

حجت‌الاسلام محمدیان اضافه کرد: اینکه بگوییم از این عکس خوشم نمی‌آید، درست نیست بلکه باید دلیل منطقی داشت و دید که آیا با منطق برنامه‌ریزی درسی ناسازگار است یا با سلیقه یک فرد سازگاری دارد. 


درس 6، کتاب مطالعات اجتماعی    


درس 8، کتاب مطالعات اجتماعی   کتاب کار، تفکر و پژوهش    


کتاب آموزش قرآن«عناوین دروس»


کتاب آموزش قرآن«عناوین دروس»


کتاب کار، پژوهش و فناوری   


کتاب مطالعات اجتماعی

صفحات سایت