تبلیغات
Abdanan 0_o
Rss
Logo
ADS
صفحات جانبی
لینکدونی
» ــ وبـلاگ نویسی بهـترــ
» عملکرد فتوسیستم ها2
» عملکرد فتوسیستم ها1
» برش عرضی برگ
» واکنش سنتز آبدهی و هیدرولیز
» دستگاه گردش خون
» ساختار پوست
» سلول عصبی
» ساختار برگ
» دانلود سوالات سال سوم نهایی(دی ماه89)
» سفری انیمیشنی به درون سلول
» تستهای طبقه بندی شده شیمی
» جدول تناوبی با ترجمه تمام فارسی
» مشاهده و شنیدن صدای قلب
» تشریح مغز گوسفند
» میخوای وارد بدن انسان بشی؟؟
» نمونه سوالات امتحان شیمی3 فصل به فصل
» دانلود سوالات شیمی پیش دانشگاهی
» دانلود نمونه سوال شیمی پیش بخش1
» دانلود جزوه معادلات و نامعادلات ویژه کنکور
» سوالات هماهنگ پیش دانشگاهی دی ماه89
» انیمیشن مراحل فوتوسنتزدرکلروپلاست گیاهان
» انیمیشن پتانسیل عمل در سلول های عصبی
» سلول های تاژک دار و مژک دار
» طبقه بندی جانداران(زیست شناسی)
» سلول های میتوز و میوز
» جنس مواد مختلف(زیست شناسی)
» ترین های زیست شناسی
» دیکشنری آنلاین
» سوالات کنکور90
» سوال وراهنمای تصحیح امتحان نهایی دینی1
» نمونه سوال زیست پیش1
» انیمیشن نحوه عمل ایدز
» انیمیشن پریون
» انیمیشن مراحل مهندسی ژنتیک
» انیمیشن فرآیند ترجمه
» انیمیشن زنجیره انتقال الکترون و تولید ATP
» شکل tRNA
» انیمیشن تنفس سلولی
» شکل ویروس
» انیمیشن تبدیل انرژی نوری به شیمیایی فتوسنتز
» انیمیشن نحوه عملکرد ویروس هرپس تناسلی
» انیمیشن تفنگ ژنی
» انیمیشن الکتروفورز
» دانلود سوالات زیست پیش فصل سوم(تستی)
» دانلودسوالات زیست پیش فصل چهار(تستی)
» دانلود سوالات زیست پیش فصل پنجم(تستی)
» دانلود سوالات زیست پیش فصل پنجم
» دانلود سوالات زیست پیش فصل چهارم
» دانلود سوالات زیست پیش فصل سوم
» لیست لینک ها
+ ارسال لینک
درباره ما


ایجاد کننده وبلاگ : فرید میرزایی


نظرسنجی
نظرتون راجب وبلاگ ؟؟

آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
ADS
  • تاریخ : جمعه 18 مرداد 1392, 01:17 ب.ظ

ورود به دانشگاه یکی از نقاط عطف زندگی فرد است که پس از 11 سال تلاش در آموزش و پرورش حال رویای ورود به بخش جدیدی از زندگی را که همان دانشگاه است، در سر می پروراند، اما شاید چگونگی این ورود و رشته تحصیلی او در دانشگاه یکی از مهم ترین مسائلی است که برخی از داوطلبان کمتر به آن توجه می کنند.

انتخاب رشته آزمون سراسری سال 92 در حالی آغاز شد که به گفته رییس سازمان سنجش تمامی داوطلبان شرکت کننده در این آزمون مجاز به انتخاب رشته شده اند، البته افرادی که در این آزمون ثبت نام و یا شرکت نکرده اند، می توانند کد رشته محل های بدون آزمون را در انتخاب رشته سال 92 انتخاب کنند.

هر چند انتخاب رشته های تحصیلی آینده فرد را رقم می زند و بسیار اهمیت دارد، اما نکته ای که برخی از داوطلبان کمتر به آن توجه می کنند، اهمیت انتخاب رشته ای در آینده تحصیلی و شغلی فرد است، چرا که لزوم استعدادیابی افراد و علاقه آنها به رشته تحصیلی بارها توسط کارشناسان مورد تاکید قرار گرفته است.

برخی کارشناسان بر این عقیده اند که در انتخاب رشته باید مسائل مهمی از جمله استعداد فرد، علاقه به رشته مورد نظر و بازار کار آن مورد بررسی قرار گیرد. از سوی دیگر برخی از داوطلبان بدون توجه به رشته های مورد علاقه خود بعضا اقدام به انتخاب دانشگاه های تهران و یا دانشگاه های بزرگ تر می کنند، در حالی که شاید رشته ای که در آن قبول می شوند، هیچ تناسبی با استعداد و علاقه آنها نداشته باشد.

اما در عین حال با توجه به همه توصیه هایی که به داوطلبان درباره اهمیت انتخاب رشته می شود، برخی از موسسات با دادن وعده های واهی چون قبولی 100 درصدی در دانشگاه ها، دانشجویان را ترغیب می کنند که با توجه به درصدها و نمرات آزمون خود برایشان انتخاب رشته کنند و بعضا به انتخاب رشته ای خاص به داوطلبان اصرار می ورزند و به او می گویند که آینده این رشته خوب است. در شرایطی که شاید داوطلب هیچ علاقه و یا شناختی از این رشته نداشته باشد.

این موسسات که تعدادشان کم نیز نیست، از طرق مختلف از جمله تبلیغات سطح شهر، ایمیل، پیامک و ... فعالیت های خود را تبلیغ می کنند و با ارزیابی نمرات آزمون هر فرد، رشته هایی را برای انتخاب، به آنها پیشنهاد می کنند که بعضا حتی داوطلبان اسم بعضی از آنها را نشنیده اند، این موضوع می تواند یکی از خطرناک ترین مسائلی باشد که داوطلب را در انتخاب رشته تهدید می کند، چرا که فرد با انتخاب یک رشته و تحصیل در آن، آینده زندگی خود را خواهد ساخت.

اما شاید در رشته ای تحصیل کنند که نه تنها به آن علاقه ندارند، بلکه نتوانند بازار کار مناسبی پس از فارغ التحصیلی برای خود پیدا کنند، بنابراین اگر داوطلبی می خواهد به بهترین نحو اقدام به انتخاب رشته کند، بهتر است که پیش از انتخاب هر رشته، با تحقیق در مورد آن، میزان علاقه و استعداد خود را در آن رشته و همچنین بازار کار موجود آن رشته را بسنجند و سپس اقدام به این کار کنند.

بعضا دیده می شود که فردی پس از چهار سال تحصیل در یک رشته برای مقطع بالاتر، رشته خود را تغییر می دهد که این امر معمولا نشان از عدم علاقه فرد به آن رشته دارد، در حالی که شاید چهار سال تحصیل در رشته قبلی به گونه ای برای او به هدر رفته است، اما چیزی که بدیهی به نظر می رسد این است که بهترین انتخاب می تواند، انتخاب خود داوطلب با توجه به توانمندی ها باشد، چرا که انتخاب بر اساس نمره آزمون نمی تواند انتخاب مناسبی برای او باشد.

بنابراین داوطلبان باید با مشورت از کسانی که در رشته مورد نظرشان فعال هستند، اطلاعات کافی را کسب کرده و سپس خود اقدام به انتخاب رشته کنند و هدایت کاروان خویش را به دست اینگونه موسسات ندهند.


صفحات سایت